Časté otázky

Co potřebujeme k čipovému měření od pořadatele?

Pro změření závodu čipovou technologií potřebujeme především propozice závodu. Podle nich definujeme čipy, které je možné použít, tratě závodu a věkové kategorie. Z technického hlediska je důležitý přívod elektrické energie. K dispozici máme záložní zdroj pro případ krátkodobého výpadku energie. V místech, kde není elektrický proud, měříme s pomocí baterie v automobilu.

Jak má být uspořádán cílový prostor?

Pro správné změření závodu potřebujeme mít postavenou dodávku nebo nůžkový stan přímo za cílovou linií. V prostoru antén a cílové čáry se nesmí kromě závodníků pohybovat nikdo jiný. Ideální je rozestavit oplocení před i za cílovou linií, aby se závodníci nezastavovali na cílové linii a pokračovali dále.

Jaké druhy čipů používáte?

Z ekologických důvodů se snažíme používat tzv. pasivní čipy, které nepotřebují baterii a po skončení závodu se vyberou a znovu použijí. Vodotěsné vratné plastové čipy je potřeba po závodě očistit, setřídit a pásky, které čip drží na kotníku závodníka, se musejí sepnout a vyprat. Za vydání, vrácení všech čipů a pásků je zodpovědný pořadatel, jemuž čipy bezúplatně půjčujeme. A proto je opět seřazené vyžadujeme kompletně zpět.

Jednodušší variantou, ale cenově náročnější, je použít jednorázové nevratné čipy. Cena jednoho je 6 – 12 Kč podle druhu.

Vratné čipy nebo jednorázové?

Rozhodujete se mezi vratnými nebo jednorázovými čipy? O vratné čipy se musíte postarat a uhradit jejich případnou ztrátu. Pro závody typu triatlon není jiná volba. Jednorázové čipy jsou naopak jedinou možností pro cyklistiku a in-line. Pro běžecké závody se rozhodněte podle počtu závodníků. V tisícihlavém závodě je ztrátovost vratných čipů a práce s vydáním a výběrem čipů a pásků značná. V závodě pro 200 lidí zvládnutelná s vašimi dobrovolníky nebo našimi brigádníky.

Hodí se pro triatlony a duatlony?

Čipy IronTime jsou vodotěsné a připravené k upevnění na kotníkový pásek. Kotníkový pásek ze suchého zipu půjčujeme organizátorům. Preferujeme však, když závodníci mají svůj vlastní neoprenový pásek na čip, který patří k základnímu vybavení každého triatlonisty.

Pro jaké druhy závodů jsou vhodné jaké čipy?

K dispozici máme tři druhy čipů.

  1. kotníkové vodotěsné vratné plastové čipy: vhodné pro duatlony, triatlony a menší běhy (do 200 závodníků)
  2. běžecké jednorázové čipy na startovní číslo
  3. cyklistické jednorázové čipy na přilbu (pro cílovou linii až 6 metrů širokou) nebo startovní číslo (pro cílovou linii až 3 metry širokou)

Kolik závodníků může být v závodě?

Pro triatlony a duatlony máme několik sad čipů, nejvíce pro 800 závodníků. Čipy pro masovější závody máme do týdne od objednávky v ČR.

Hodí se pro in-line a silniční cyklistické závody?

Antény čtečky jsou pro in-line a cyklistické závody umístěny na boku měřící linie. Není tak třeba do cesty pokládat ani koberec, ani drátovou smyčku a závodníci mohou bez obtíží projíždět. Zůstane zachován i průjezd pro automobily.

Cílové video

Jako záložní systém natáčíme nebo fotografujeme každé protnutí cílové linie (zepředu). V záznamu jsou potom vidět startovní čísla a čas protnutí cíle. Video uschováváme alespoň týden po závodě pro případné reklamace. Má charakter technického záznamu, není pro krásu ani publikování.

Proč čipy? Proč ne stopky?

Čip jednoznačně identifikuje závodníka tím, že zašle jeho startovní číslo čtečce čipů na měřící linii. Čtečka zaznamená přesný čas přečtení čipu. Ruční zpracování výsledků a stopování na stopkách přestává být kapacitně zvládnutelné u závodu s více než 100 závodníky. Pokud nemáte sehraný tým atletických nebo cyklistických rozhodčí. Proto nastoupily čipy.

Proč rádiové pásmo UHF?

Používáme čipy a čtečky, které fungují v rádiovém pásmu UHF (okolo 860 MHz). Čipová časomíra IronTime pracují v pásmu UHF. Obsahují několikacenti­metrovou měděnou anténu a malý integrovaný obvod o velikosti zrnka písku. Čtečka přečte čipy i ve velkém množství naráz zcela přesně. Typicky tato situace nastává při hobby závodech, kdy cílovou linii protíná mnoho závodníků různých kategorií a to prakticky v jeden okamžik. Nebo v případě dráhových závodů (hodinovky) přesně počítá počet uběhnutých/ujetých okruhů.

Zastará čipové měření závodů?

Čipová technologie v pásmu UHF je relativně nová a má před sebou několik dekád života v mnoha oborech, nejen ve sportovním měření.