Časté otázky

Co od pořadatele potřebujeme k čipovému měření vědět?

V první řadě potřebujeme od vás znát místo, datum a druh závodu. Ideální je poskytnout nám přímo propozice nebo alespoň jejich koncept. Podle propozic definujeme čipy, které vám nabídneme pro měření. Z technického hlediska je důležitý přívod elektrické energie, především kvůli tisku výsledků nebo při závodu delším než 2 hodoiny. K dispozici máme záložní zdroj pro případ krátkodobého výpadku energie, časoměrné zařízení vydrží až 6 hodin v provozu na baterie..

Jak má být uspořádán cílový prostor?

Pro správné změření závodu potřebujeme mít postavenou dodávku nebo nůžkový stan přímo za cílovou linií tak, abychom měli pod kontrolou časoměrnou techniku. V prostoru antén a cílové čáry se nesmí kromě závodníků pohybovat nikdo jiný. Ideální je rozestavit oplocení před i za cílovou linií, aby se závodníci nezastavovali na cílové linii a pokračovali dále do zázemí a nebránili načítání závodníků za nimi.

Jaké druhy čipů používáte?

Používám pasivní čipy, buď vratné na kotník nebo jednorázové na startovní číslo.

Mám si vybrat vratné čipy?

Ekonomičtější pro malé běžecké závody je vybrat si vratné čipy. Po skončení závodu se vyberou a znovu použijí. Vodotěsné vratné plastové čipy je však potřeba očistit, setřídit, což je pracné a musíte na to vyhradit své dobrovolníky. Stejně tak je třeba vybrat pásky, které drží čip na kotníku závodníka. Musejí se po sundání sepnout, abychom je mohli vyprat. Za vydání, vrácení všech čipů a pásků je zodpovědný pořadatel, jemuž čipy bezúplatně půjčujeme. A proto je opět seřazené vyžadujeme kompletně zpět. Pro triatlon je vodotěsný vratný čip jedinou možností, protože jen s ním může závodník plavat.

Jsou tedy lepší jednorázové čipy?

Jednodušší variantou, ale cenově náročnější, je použít jednorázové nevratné čipy. Cena jednoho je 6 – 12 Kč podle druhu. Levnější bez plastové podložky pro cyklistiku, dražší pro použití na běžecké číslo, které mají navíc pěnovou podložku, která drží vlhkost těla mimo čip.

Stále se nemohu rozhodnout... Vratné čipy nebo jednorázové?

Rozhodujete se mezi vratnými nebo jednorázovými čipy? Pro závody typu triatlon není jiná volba než vratný vodotěsný čip. O vratné čipy se musíte postarat a uhradit jejich případnou ztrátu. Jednorázové čipy jsou naopak jedinou možností pro cyklistiku a in-line. Pro běžecké závody se rozhodněte podle počtu závodníků. V tisícihlavém závodě je ztrátovost vratných čipů a práce s vydáním a výběrem čipů a pásků značná. V závodě pro 200 lidí zvládnutelná s vašimi dobrovolníky nebo našimi brigádníky.

Hodí se pro triatlony a duatlony?

Čipy IronTime jsou vodotěsné a připravené k upevnění na kotníkový pásek. Kotníkový pásek ze suchého zipu půjčujeme organizátorům. Preferujeme však, když závodníci mají svůj vlastní neoprenový pásek na čip, který patří k základnímu vybavení každého triatlonisty.

Pro jaké druhy závodů jsou vhodné jaké čipy?

K dispozici máme tři druhy čipů.

  1. kotníkové vodotěsné vratné plastové čipy: vhodné pro duatlony, triatlony a menší běhy (do 200 závodníků)
  2. běžecké jednorázové čipy na zadní stranu startovního čísla
  3. cyklistické jednorázové čipy na přední stranu startovního čísla

Pro jaké závody se čipy naopak nehodí?

Rádiové čipy nikdy nemohou z principu nahradit optickou cílovou kameru, která se jako jediná hodí na zcela přesné měření času s rozlišením tisícin sekundy. Rádiový signál má tvar doutníku a záleží na umístění čipu. K načtení čipu může dle okolností dojít o setiny dříve. Pro vyhodnocení hromadných závodů je rádiová identifikace pomocí čipou jediná reálně možná a zcela dle regulí.

Z jakého materiálu musí být vyrobeno startovní číslo?

Aby jednorázový čip držel na startovním čísle, musí být číslo vytištěno na umělý papír - materiál Pretex, Tyvek nebo laminovaný papír. Zcela nevhodná je netkaná textilie, ke které lepidlo nepřilne.

Kolik závodníků může být v závodě?

Pro triatlony a duatlony máme několik sad čipů, nejvíce pro 1100 závodníků.
U závodů s jednorázovými čipy je počet závodníků omezený pouze kapacitou trati. Jednorázové čipy pro masovější závody máme do týdne od objednávky v ČR.

Hodí se čipová časomíra pro in-line a silniční cyklistické závody?

Antény čtečky jsou pro in-line a cyklistické závody umístěny na boku měřící linie. Není tak třeba do cesty pokládat ani koberec, ani drátovou smyčku a závodníci mohou bez obtíží projíždět. Zůstane zachován i průjezd pro automobily.

Cílové video

Jako záložní systém natáčíme nebo fotografujeme každé protnutí cílové linie (zepředu). V záznamu jsou potom vidět startovní čísla a čas protnutí cíle. Video uschováváme alespoň týden po závodě pro případné reklamace. Má charakter technického záznamu, není pro krásu ani publikování a slouží výhradně k identifikaci závodníka. Záznamy pečlivě skartujeme a poskytujeme je výhradně rozhodčím nebo řediteli závodu v případě protestu.

Proč čipy? Proč ne stopky?

Čip jednoznačně identifikuje závodníka tím, že zašle jeho startovní číslo čtečce čipů na měřící linii. Čtečka zaznamená přesný čas přečtení čipu. Ruční zpracování výsledků a stopování na stopkách přestává být kapacitně zvládnutelné u závodu s více než 100 závodníky. Pokud nemáte sehraný tým atletických nebo cyklistických rozhodčí. Proto nastoupily čipy.

Proč rádiová identifikace?

Používáme čipy a čtečky, které fungují v rádiovém pásmu UHF (okolo 860 MHz). Čip má na sobě několikacenti­metrovou hliníkovou anténu a malý integrovaný obvod o velikosti zrnka písku. Čtečka přečte čipy i ve velkém množství naráz. Typicky tato situace nastává při hobby závodech, kdy cílovou linii protíná mnoho závodníků různých kategorií a to prakticky v jeden okamžik. Nebo v případě dráhových závodů (hodinovky) přesně počítá počet uběhnutých/ujetých okruhů.

Proč vyvěšovat výsledky?

Dle sportovních pravidel je obvyklé, že se tzv. neoficiální výsledky vyvěšují na nástěnku, kde si je mohou závodníci zkontrolovat po určitou pevně stanovenou dobu. Včas před vyhlášením tak mohou vznést námitku a uplatnit protest. Často se bohužel stává, že na závodech si rodina omylem prohodí čipy nebo manžel startuje místo své manželky, která onemocní před závodem, ale nikomu to nedá vědět. Tyto omyly je nezbytné včas odhalit, opravit a vyhnout se trapným okamžikům při vyhlašování.

Proč doporučujete elektronický diplom?

Jsme příznivci maximální úspory papíru. Orgnizátorům doporučujeme, aby výsledky publikovali on-line a diplomům ponechali jen elektronickou formu, kterou mohou závodníci navíc snadněji sdílet na sociálních sítích.